2. DÖNEM8. SINIFBTY DERSİ

8. Sınıflar ->7. Hafta – Tinkercad ile 3D Tasarım (Anahtarlık)

Tinkercad – Anahtarlık Tasarımı

Merhabalar çocuklar! Geçen haftalarda Tinkercad arayüzünü tanıdık ve ilk projemiz olarak evimizi tasarladık. Bu hafta ise kendi ismimizin yazdığı bir anahtarlık tasarlayacağız. Aşağıda anahtarlığın tasarımı için adım adım yapılacakları uygulayalım. İsterseniz öncelikle videomuzu izleyerek başlayalım 🙂

 

  • Öncelikle çalışma düzlemine bir KUTU nesnesi ekleyip özelliklerinden Yarıçapı:1 mm,  Uzunluk:20 mm, Genişlik: 50mm ve Yükseklik: 5 mm olarak ayarlayalım.  İstediğiniz rengi seçebilirsiniz.
  • Şekillerden TEXT nesnesini çalışma düzleminde boş bir alana ekleyip metin olarak ismimizi yazalım. Metnin yüksekliğini 10 mm  olarak ayarladıktan sonra genişliğini ve uzunluğunu bir önceki adımda oluşturduğumuz kutu nesnesinin içine sığacak şekilde değiştirelim. Metni nesnenin üzerine getirip şekildeki gibi hizalayalım. Son olarak metnin özellikler penceresinden Delik olarak seçim yapalım.
  • Çalışma düzlemine bir TÜP nesnesini ekleyip özellikler penceresinden aynı rengi seçelim. Yarıçapı: 7mm, Duvar kalınlığı:1,5mm, Yükseklik(Ortadaki kırmızı kare):5mm olacak şekilde ayarlayalım. Sonra tüp nesnemizi kutu nesnemizin üzerine yaklaşık 1/4’i içeride kalacak şekilde hizalayalım.
  • Son adımda eklediğimiz tüm nesneleri Ctrl+A klavye kısayolu veya fare yardımıyla seçerek “Gruplandır” özelliği sayesinde tüm nesneleri tek bir nesne haline dönüştürelim. 


Hadi şimdi sen de kendi anahtarlığını tasarla 😉 

 

 

 

 

 

 

Sevgili meslektaşlarım bu dersin günlük planına Evraklar/Günlük Plan/ 8.Sınıf/2.dönem/ 7.Hafta kısmından ulaşabilirsiniz. Menüye gitmek için tıklayın.

Bizi takip edin:
Pin Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir