1. DÖNEM8. SINIFBTY DERSİ

8. Sınıflar -> 16. Hafta – Programlama (For Döngüsü)

Programlama (For Döngüsü)

Merhaba! Bu hafta konumuzda sizlerle birlikte programlama da önemli bir yer tutan döngüler konusunu inceleyeceğiz.

Aksi söylenmediği takdirde program kodlarının yukarıdan aşağıya satır satır bir defa çalıştığını artık biliyoruz. Ancak bazı programlarda , yazdığımız onlarca satır kod içinden belli bir bölümünün birden fazla çalışmasını isteyebiliriz. Bu tür durumlarda Döngü denilen komutlar kullanılır.

İsterseniz öncelikle hazırladığımız For Döngüsü videomuzu izleyebilirsiniz.

Döngüler ; bir veya daha fazla kod satırının belli koşul yerine gelinceye kadar veya belli bir sayıda tekrar tekrar çalışmasını sağlar. Geçen dersimizde sizlerle birlikte Goto komutuyla  10 defa Small Basic  ya da 1’den 100’e kadar sayıları yazdırmıştık. İşte bunlar döngülere örnektir. Şimdi gelin bu işlemleri bir de “For döngüsüyle nasıl yapılır?” öğrenelim.

İlk olarak For döngüsü yazılırken dikkat edeceğimiz noktalara bir göz atalım.

For değişken adı = değişkenin  ilk değeri to değişkenin  son değeri  Step değişkenin değeri kaçar artacak/azalacak

Yapılacak işlem

EndFor 

Siyah ile yazılan kısımlar For döngüsü yazılırken değişmeyen bölümlerdir. Renkli kısımlar programa göre değişiklikler gösterilir.

Haydi örneklerle For döngü nasıl yazılır öğrenelim 🙂

ÖRNEK

Ekrana 1’den 100’e kadar sayıları alt alta yazdıran bir program için gerekli kodları yazınız.

Yukarıdaki For döngüsünün yazılışına bakarsak bir tane değişken adı belirlememiz gerekiyor. Soru da sayıları yazdıracağımız için değişkenimiz adı  sayi  olsun. Değişkenin alacağı ilk değer sayıları 1 ‘den başlatacağımız için  son değer ise 100’e kadar yazdıracağımız için 100 , sayılar 1’er artacağı için Step  sonrasına da  olacaktır. Yapılacak işlem ekrana sayıları yazdırmak olduğu için  TextWindow.Writeline  komutunu kullanacağız. Aşağıda soru için komutların yazılışını bulabilirsiniz.

ÖRNEK

Ekrana 50’den 1’e kadar sayıları alt alta yazdıran bir program için gerekli kodları yazınız.

Yukarıdaki For döngüsüne yazılışına bakarsak bir tane değişken adı belirlememiz gerekiyor. Soru da sayıları yazdıracağımız için değişkenimiz adı  sayi  olsun. Değişkenin alacağı ilk değer sayıları 50 ‘den başlatacağımız için 50  son değer ise 1’e kadar yazdıracağımız için 1 , sayılar 1’er azalacağı için Step  sonrasına da – olacaktır. Yapılacak işlem ekrana sayıları yazdırmak olduğu için  TextWindow.Writeline  komutunu kullanacağız. Aşağıda soru için komutların yazılışını bulabilirsiniz.

ÖRNEK

Uygulama çalıştırıldığında ;

  1. Kullanıcıdan başlangıç değerini girmesini istesin.
  2. Başlangıç değerinden 50 fazla olacak şekilde bitiş değeri belirlensin.
  3. Ekrana başlangıç değerinden bitiş değerine kadar olan sayıları 1 ‘er 1’er yazdırsın.

Soruyu okursak ilk olarak kullanıcıdan bir değer girilmesi isteneceği için ekrana bir mesaj yazılması gerekiyor. Bunu Writeline komutu ile yaparız. Kullanıcının girdiği bir değişkende saklamalıyız. Bunun için ilkdeger  diye bir değişken belirleyip Read  komutuyla kullanıcının girdiği değeri ilkdeger  değişkenine aktarmalıyız. Soruda bitiş değeri için kullanıcının girdiği değer 50 eklememizi söylüyor. Bunun için sondeger diye bir değişken belirleyelim. sondeger ‘e ilkdeger+50 değerini atayalım. Sonrada for döngüsüne bunu yerleştirelim.

SIRA SENDE!
Uygulama çalıştırıldığında ;

  1. Kullanıcıdan başlangıç değerini girmesini istesin.
  2. Kullanıcıdan bitiş değerini girmesini istesin.
  3. Kullanıcıdan artış ya da azalış değeri girmesini istesin.
  4. Ekrana başlangıç değerinden bitiş değerine kadar olan sayıları  yazdırsın.

 

Sevgili meslektaşlarım bu dersin günlük planına Evraklar/Günlük Plan/ 8.Sınıf/1.dönem/ 16.Hafta kısmından ulaşabilirsiniz. Menüye gitmek için tıklayın.

 

Bizi takip edin:
Pin Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir