1. DÖNEM8. SINIFBTY DERSİ

8. Sınıflar -> 8. Hafta-Problem Çözme Kavramları (Little Dot Adventure)

Problem Çözme Kavramları (Little Dot Adventure)

Merhabalar.  Bu dersimizde sizlerle birlikte programlama konusuna giriş yapacağız. 5. , 6. ve 7. sınıfta problem , veri , sabit -değişken , algoritma kavramlarını detaylı bir şekilde görmüş ve blok kodlama araçlarıyla kodlamaya giriş yapmıştık.

Problem değince aklınıza sadece matematikte karşılaştığınız soru çeşidi gelmesin. Aslında hayatımızın her alanında problemlere hep çözümler ararız. Bazı problemlerle o kadar çok karşılaşırız ki düşünmemize bile gerek kalmadan çözüveririz. Mesela karnımızın acıkması ya da evde ekmeğin kalmaması bunlar hayatımızda karşılaşabileceğimiz problemlere örnektir. Bu problemler bazen basit bir yapıya bazen daha karmaşık bir yapıya sahiptir. Bu da problem çeşitlerini oluşturur. 

Basit Problem : Basit adımlardan oluşan ve her koşulda aynı yönde ilerleyerek çözülebilen problemlerdir. Örnek:  Araba yıkamak, kek yapmak, evden okula gelmek vb.

Karmaşık Problem : Duruma özgü ve şartlara göre değişebilen çözüm adımlarından oluşan ve alt problemlere  ayrılabilen problem türleridir. Çözüm için takım çalışması gerekebilir. Örnek: Araba lastiği değiştirmek, pazar alışverişi yapmak, okulda başarılı olmak vb.

Bir problemin birden çok çözüm yolu vardır. Her bir çözüm yolunu alternatif olarak düşünebiliriz. Problem çözme, alternatifler arasından en uygun ve en kısa yolu belirlemektir. 

Problemlerin her zaman basit çözümleri olmaz. Bir problemi çözmek ya da belirli bir amaca ulaşmak, bir işi gerçekleştirmek için tasarladığımız yola algoritma denir.  Algoritma yardımıyla bir işi adım adım gerçekleştirebiliriz. Aslında algoritmalar yaşamımızın bir parçasıdır. Pek çok işimizi farkında olalım ya da olmayalım algoritma yardımıyla yaparız. Bu işlerin tümünde, algoritmalardaki gibi belirli bir sıra bulunur. 

Bu bilgilerimizi hatırlamak amacıyla blok tabanlı bir araç olan Little Dot Adventure uygulamasından sizlerle alıştırmalar yapacağız. Haydi hep beraber Little Dot Adventure uygulamasını tanıyalım.

Little Dot Adventure etkinliği  sayesinde verilmiş kodların ne işe yaradığını bulmaya çalışırken bir taraftan da kodlamada kullanılan değişken , tekrar , şart , döngü vb… kavramlar konusunda da alıştırmalar yapmış olacaksınız.

Little Dot Adventure   uygulaması 35 bölümden oluşmaktadır. Bu etkinlikte verilen kodlardan doğru olanı seçip ,  kullanarak turuncu renkteki kareye ulaşmaya çalışıyoruz.  Basitten başlayıp gitgide zorlaşan bir etkinlik. Biraz dikkat gerektiriyor. Etkinliğe giriş yapmak için aşağıdaki linki kullanabilir ya da resme tıklayabilirsiniz.

https://little-dot.toxicode.fr/

 

“Little Dot Adventure” etkinliğinin tüm bölümlerinin anlatımını aşağıdaki videoda bulabilirsiniz.

 

 

NOT: Sevgili meslektaşlarım bu dersin günlük planına  Evraklar/Günlük Plan/ 8.Sınıflar / 8. Hafta kısmından ulaşabilirsiniz. Menüye gitmek için tıklayın.

 

 

Bizi takip edin:
Pin Share

One thought on “8. Sınıflar -> 8. Hafta-Problem Çözme Kavramları (Little Dot Adventure)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir