PAİNT

Paint->Menüleri Tanıyalım!

Merhabalar! Bu yazımızda en yaygın kullanılan “Görsel İşleme Programı Paint” in ekran özelliklerini anlatacağız. Paint programının menülerini tanıyıp çizimler yapmaya başlayacağız.

Paint programı Windows işletim sistemiyle gelen bedava  bilgisayarda resim çizmemizi ve resimleri düzenlememizi sağlayan programdır.

DOSYA MENÜSÜ

Yeni : Yeni paint belgesi açar.

Aç : Önceden kaydedilmiş resim dosyalarını açar.

Kaydet / Farklı Kaydet: Yaptığımız resmi kaydetmemizi sağlar.

Yazdır : Yaptığımız çalışmayı yazıcıdan çıkarmayı sağlar.

E-posta gönder: Yaptığımız çalışmayı e-posta olarak göndermemizi sağlar.

Masaüstü arka planı olarak ayarla:Yaptığımız resmi açılış ekranına koymamızı sağlar.

Özellikler: Çizim alanının boyutu ayarlamamızı sağlar.
Paint Hakkında: Paintin sürümü hakkında bilgi almamızı sağlar.

Çıkış : Paintten çıkmamızı sağlar.

ARAÇLAR:

Kalem : Çizgiler çizmemizi sağlar. Eğer cetvelle çizilmiş gibi çizgiler çizmek istersek Shift tuşu ile birlikte çizim yapılır. Kalemi kalınlaştırmak için ise CTRL ile birlikte sayı tuşlarındaki + tuşuna basılır. Kalemi inceltmek için ise CTRL ile birlikte sayı tuşlarındaki – tuşuna basılır.

Silgi : Çizilen resimde istenilen kısmı silmemizi sağlar.

 

Renkle Doldur: Kapalı şekilleri istediğimiz renkle boyamamızı sağlar.

 

Fırçalar: Resmimizi boyamamızı sağlar. Normal fırça ,Güzel yazı fırçası , sprey ,Yağlıboya fırçası, Pastel boya , İspirtolu boya , Kuru boya ve Suluboya olmak üzere çeşitleri vardır.

 

Şekiller: Değişik geometrik şekilleri çizmemizi sağlar. Anahat bölümünden çizilen şeklin dış çerçeve boya çeşidini , Doldur bölümünden ise şeklin içinin boya çeşidini seçebilirsiniz.

  

Renkler : Resmimizi istediğimiz renkte oluşturmamızı sağlayan bölümdür. Bu listedeki renklere tıklayarak resmimizi renklendirebiliriz. Listede istediğiniz renk yoksa Renkleri düzenle kısmından istediğimiz rengi seçebiliriz.1.Renk kısmı fırça,kalem,renkle doldur gibi araçların rengini belirlememizi , 2.Renk kısmı ise kağıdımızın rengini ve şekillerin içinin rengini belirlememizi sağlar.

Metin : Paintte istediğimiz yere klavyeden yazı yazmamızı sağlar. Bu simge seçilip kağıtta istediğimiz yere tıkladığımızda Metin Araçları diye bir menü açılır.

Büyüteç : Çizdiğimiz şekiller daha yakından bakmamızı sağlar. Bu araç sayesinde daha detaylı çizimler yaparız.

 

Renk Seçici : Daha önce boyadığımız bir alanda kullandığımız rengi seçmemizi sağlar. Bu araç seçilip seçmek istediğimiz renge tıkladığımızda 1. Renk kısmının seçtiğimiz renge döndüğü görülür.

Bizi takip edin:
Pin Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir