MICROSOFT WORD

Microsoft Word -> Giriş Menüsü

Merhabalar! Bu yazımızda Microsoft Word programındaki “Giriş Menüsünü” tanıyacağız. Bu menüdeki özellikleri kullanarak nasıl işlemler yaparız onu öğreneceğiz.

Yazı Tipini Değiştirme: Word programında değişik yazı tarzlarında yazı yazılabilir. Bu değişikliği yapmak için  Giriş Menüsündeki Yazı Tipi bölümdeki   simgeye tıklanır. Açılan listeden istediğimiz bir yazı tipi seçilir.

Yazı Boyutunu Değiştirme: Word programını kullanarak değişik büyüklüklerde yazı yazılabilir. Bunun için Giriş Menüsündeki Yazı Tipi bölümdeki   simgeye tıklanır. Açılan listeden istediğimiz bir yazı Boyutu seçilir.

Kalın , İtalik , Altı Çizili Yazma: Word programında kalın yazmak istiyorsak Giriş Menüsündeki Yazı Tipi bölümdeki  K simgesine bir kere tıklanır.  Eğik olarak yazmak istiyorsak T harfine bir kere tıklanır.  Altı çizili olarak yazmak istiyorsak A harfine bir kere tıklanır.

Metnin Rengini Değiştirmek: Metnin rengi değiştirmek istiyorsak Giriş Menüsündeki Yazı Tipi bölümdeki  simgedeki üçgene tıklanır. Bir liste açılır. Bu listeden istediğimiz renk seçilir.

Üstü Çizili Yazı Yazma :  abc bunun gibi üstü çizili yazı yazmak istiyorsanız Giriş Menüsündeki Yazı Tipi bölümdeki  simgesine bir kere tıklanır.

Üstü Boyalı Yazı Yazma : abc bunun gibi üstü boyalı yazı yazmak istiyorsanız Giriş Menüsündeki Yazı Tipi bölümdeki simgesindeki üçgene tıklanır. Boyamak istediğiniz renk seçilir.

Alt ve Üst Simge Yazma : Özellikle formül yazılımlarında bazen harfleri alt bazen de üst simge şeklinde yazmak gerekir. Alt simge yazmak için  ,    üst simge yazmak için ise   simgeleri kullanılır.

Metini Efektli Yazmak : Metinde bazen yazılarımızı daha süslü yazmak isteyebilir. Bunun için simgesinin yanındaki üçgene tıklanır ve açılan listeden istediğimiz tarz seçilir.

Metin Biçimlerini Temizlemek : Metini oluştururken seçilen biçimlerin Word açıldığındaki ilk hale gelmesini sağlamak için  simgesi kullanılır.

Yazılan Metnin Harflerini Düzenlemek : Yazdığımız metnin harflerini silmeden  büyük harf ya da küçük harfe çevirmek için yandaki şekle tıklanır. Açılan listeden uygun olan seçenek seçilir.

Tümce Düzeni : Cümlenin ilk harfi sadece büyük olur.

Küçük Harf :  Tüm harfler küçük olur.

Büyük Harf : Tüm harfler büyük olur.

Her Sözcüğü Büyük Harfle Başlat :  Cümledeki kelimelerin sadece ilk harfi büyük olur.

Büyük Küçük Dönüştür: Cümledeki büyük harfler küçük , küçük harfler ise büyük olur.

Word’de Metin Seçmek İçin Birkaç Yöntem :

  • Seçilecek metinin ilk karakterine imleç konumlandıktan sonra farenin sol tuş basılı tutmak suretiyle metnin sonuna doğru çekerek,
  • Seçilmek istenen satırın en başına fareyi getirip, fare sağa bakan bir ok görünümünü aldığı zaman sol tuşa basılıp tüm satır seçilebilir.
  • Shıft+Yön tuşları kullanılarak metin seçilebilir.
  • Shıft+Page Up/Page Down tuşları kullanılarak metin sayfa sayfa seçilir.
  • Ctrl+A tuşlarını kullanarak metnin tümünü seçebiliriz.                                                                                                                                                     Seçilen kısım siyah bir çerçeve içine alınacaktır. Bir metin seçildikten sonra üzerinde değişiklik yapılabilir. Seçimi kaldırmak için yön tuşlarına basabilir veya farenin sol tuşuyla herhangi bir yere tıklanabilir

Hizalama : Word programında hizalama ile ilgili ayarlar yapılacağı zaman Giriş Menüsündeki Paragraf bölümdeki yukarıdaki şekil kullanılır.Eğer kağıdın sol tarafına hizalama yapmak istiyorsak 1 numaralı simgeye tıklanır. Eğer kağıdın sağ tarafına göre hizalama yapılmak isteniyorsa 3 numaralı simgeye tıklanır. Eğer kağıda ortalı bir şekilde yazmak istiyorsak 2 numaralı simgeye tıklanır. Eğer kağıdın iki tarafına göre de hizalama yapılmak isteniyorsa 4 numaralı simgeye tıklanır.

Bizi takip edin:
Pin Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir