TASARIMTINKERCAD

Tinkercad: Çikolata Tasarımı

Tinkercad: Çikolata Tasarımı

Merhaba ! Bu yazımızda sizlere çevrimiçi 3D tasarımlar yapabileceğiniz , Tinkercad uygulamasında çikolata tasarımı   nasıl yapılır ondan bahsetmek istiyorum.

Çikolata yapımının  nasıl yapıldığını  öğrenmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz. Videodaki basamakları sizler de uygulamaya çalışırsanız Tinkercad uygulamasında şekil eklemek , çoğaltmak , döndürmek , taşımak , gruplamak , renk değiştirmek , delik özelliği , şekli kesme vb… özellikler hakkında alıştırma yapmış olacaksınız.

  1. Adım :  Çikolatanın tabanını oluşturmak için kutu nesnemizi ekliyoruz. Kutunun boyutlarını 60 en , 60 boy, 10 derinlik(yükseklik) olacak şekilde düzenliyoruz.
  2. Adım :  Çikolatamızı kare kare parçalara ayırmak için kanallar oluşturacağız. Bunun için çatı nesnemizi alıyoruz. Bu nesnemizin uzunluğunu kutumuzdan daha büyük yapmamız gerekiyor. Bunun için boyu 80mm olarak ayarlayalım. Enini de 10mm olarak ayarladık. Çatı nesnemizi 180derece ters çeviriyoruz.ve Çatı nesnemizi kutu nesnemiz üzerinde hizalıyoruz.
  3. Adım :  Hizaladığımız çatı nesnesini 4-5 mm yukarı kaldırıyoruz. Çoğaltı kullanarak çikolatayı kaplayacak ve aralarında az bir mesafe olacak şekilde yerleştiriyoruz. Biz 5 tane yerleştirdik. 5 parçamızı seçtik ve delik olarak ayarladık. Daha sonra hepsini gruplandırdık.
  4. Adım :  Grupladığımız şekli kopyaladık ve yapıştırdık. Bu şeklide 90 derece döndürüp yerleştirdik.  Böylece elimizde 3 tane şeklimiz oldu. Bu 3 şekli gruplandır diyerek bütün hale getiriyoruz. 
  5. Adım : Eğer çikolata şeklinizde tam kareler oluşmadıysa videomuzu izleyerek nasıl tam kare haline geldiğini görebilirsiniz.
  6. Adım : Sırada ambalajı hazırlamakta. Ambalaj için yine kutu nesnemizi alıyoruz. Boyutlarını 55 en,  30 boy, 15 yükseklik olarak ayarlayalım.
  7. Adım : Ambalaj için oluşturduğumuz kutu nesnemizi çikolatamızın üzerine hizalıyoruz.
  8. Adım : Ambalajımızın üzerine metin ekleyelim. Bunun için metin nesnemizi kullanıyoruz. Rengini sarı olarak değiştirdik. Çikolata yazdık ve kutumuza oranlayarak boyutlarını düzenledik. Dikkat etmeniz gereken metnimizi yerden yükseğe çıkarmanız gerekir. Yoksa kutu üzerinde gözükmez. (Videodan yardım alabilirsiniz)
  9. Adım :  Ambalaj üzerine farklı şekillerden nesneler ekleyebilirsiniz. Biz yıldız şeklini ekledik.
Bizi takip edin:
Pin Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir