2. DÖNEM6. SINIF

6. Sınıflar -> 13. Hafta – Düşünen Bilgisayar

Merhabalar! Bu hafta Scratch uygulamasında değişkenleri öğreneceğiz .”Nasıl değişken tanımlanır?” , ” Değişken değerleri nasıl değiştirilir?” , “Değişkenlerle nasıl işlemler yapılır?” bu dersimizde öğrenmiş olacağız. Değişken konusunu daha iyi pekiştirebilmek için ” İnteraktif Bir Doğum Günü Partisi” uygulaması hazırlayacağız.

 

Bu hafta da konularımızı kapsayan  iki tane Scratch bülteni hazırladık. Bu iki tane bülteni indirerek uygulamaları yapmaya çalışabilirsiniz.

“Karar Senin !” isimli Scratch Bültenimizi indirmek için TIKLAYINIZ. 

 

 

 

 

İsterseniz ilk önceki derslerimizde öğrenmiş olduğumuz değişken kavramını tekrardan açıklamakla derse başlayalım.

Değişken : İlk biçimiyle kalmayıp yeni değerler ya da biçimler alabilen ifade ya da nesnelerdir. Mesela hava sıcaklığı her gün farklıdır. O zaman Hava sıcaklığı değişkendir.

Bir değişkende saklanan değer program çalışması süresince değişebilir. Mesela bir oyunda puan başlangıçta sıfır iken daha sonra değişiklik gösterdiği için puan bir değişkendir.

Scratch uygulamasında değişkenler ile ilgili kodların hepsi ” Değişkenler” başlığı altında toplanmıştır. Bu bölüme tıkladığınızda “Yeni Değişken Oluştur” kısmı gelir. Buna tıklayarak istediğiniz kadar değişken tanımlayabilirsiniz. Ayrıca bu bölümde değişkenlerle ilgili kod blokları da vardır. Bu kod bloklarının görevlerini aşağıdaki resimde bulabilirsiniz.

Haftanın kod bloklarına göz attığımıza göre artık uygulamamızı tasarlayarak konuyu pekiştirebiliriz.Bu ders aşağıdaki uygulamayı sizlerle birlikte yapacağız.

Kod bloklarının kullanımını pekiştirmek için “Doğum Günü Partisi  ” adında bir uygulama  oluşturduk. Bu uygulamada kullanıcıdan aldığımız verileri kullanarak bir interaktif doğum günü partisi süslemesi yapabiliyorsunuz. Oyunu incelemek için yeşil bayrağa tıklayın.

Animasyonu göremiyorsanız indirmek için TIKLAYINIZ.

Her zaman olduğu gibi projeyi kodlamadan önce kullanacağım kukla ve sahneleri belirledim. Bunları Canva ve Paint uygulamalarını kullanarak düzenledim. Ayrıca bu projede bir de doğum günü şarkısı kullandım. Bunu da internette araştırarak buldum ve indirdim.

Bütün bunları resim ve sesi kullanmak istersen indirebilirsin. İndirmek için TIKLAYINIZ.  

Haydi kodlama kısmına geçelim. İlk olarak bu projede kullanacağım değişkenleri belirledim. Burada seçim yaptırdığım her öğe için bir değişken belirledim. Pasta , Balon , Yazı ve İsim bunlar değişkenlerim. Bunları Değişken menüsünü kullanarak oluşturdum. Arkasından projemde kullanacağım 3 sahneyi ekledim. Kadın kuklamı ekledim. Bu kuklanın kostümlerini ekledim. Sıra geldi kod kısmına …….

Projenin kod kısımlarını aşağıdaki basamakları izleyerek yapabilirsiniz.

Animasyonun nasıl yapıldığını öğrenmek için isterseniz videoyu da izleyebilirsiniz.

 

 

 

 

Sevgili meslektaşlarım bu dersin günlük planına  Evraklar/Günlük Plan/ 6.Sınıf/2.dönem/ 13.Hafta kısmından ulaşabilirsiniz. Menüye gitmek için tıklayın.

  

 

 

Bizi takip edin:
Pin Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir