2. DÖNEM6. SINIFBTY DERSİ

6. Sınıflar -> 12. Hafta – Nesneler Konuşuyor

Nesneler Konuşuyor

Merhabalar! Bu hafta Scratch uygulamasında ilk oyunumuzu yapmaya başlıyoruz. Bunun için bazı algılama ve şartlara göre işlem yapmamızı sağlayan kod bloklarını tanıyacağız ve bu kod bloklarını nasıl kullanıyoruz onları öğreneceğiz.

Bu hafta da konularımızı kapsayan Scratch bültenimiz hazırladık. Hem bu haftanın kod bloklarını öğrenmek hem de yapacağımız animasyonun kod bloklarını görmek isterseniz ” Acaba Tıkladım mı?” isimli bültenimizi indirebilirsiniz.

“Acaba Tıkladım Mı? “ isimli Scratch Bültenimizi pdf şeklinde indirmek için TIKLAYINIZ. 

Tüm  Scratch Bültenlerine ulaşmak için   TIKLAYINIZ.

 

Haydi dersimize bu haftaki yeni kod bloklarımıza bir göz atarak başlayalım.

Bu kod bloklarının detay olarak nasıl kullanıldığını öğrenmek isterseniz aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Kod bloklarının kullanımını pekiştirmek için “Benim Karakterim” adında bir oyun oluşturduk. Oyunu incelemek için yeşil bayrağa tıklayın.

Animasyonu göremiyorsanız indirmek için TIKLAYINIZ

Bu tarz bir oyun için ilk olarak kaç sahneden oluşacağına karar verilir. Sonra bu oyun için gerekli malzemeler belirlenir. Ben bu oyun için 3 sahne ve 16 kukla tasarladım. Bu tasarımların hepsini Canvada oluşturdum. Paint kullanarak kuklaları kestim. Remove.bg isimli sitede arkaplanlarını şeffaf yaptım.  Kullandığım bütün materyalleri bir klasörde topladım. 

Eğer sizde bu animasyonun aynısını yapmak isterseniz kullandığım dekor ve kuklaları indirebilirsiniz. İndirmek için TIKLAYINIZ.  

 

Dekor ve kuklalarımı belirledikten sonra sıra geldi kodlama kısmına….. Bunun için ilk olarak Scratch uygulamasını açtım. Kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yaptım. Oluştur dedim. Bu animasyonda ilk olarak sahnelerimi ekledim. ( 3 tane ) bir sahnenin kopyasını çıkardım ve ismini değiştirdim. Kuklaları ilk başta hepsini eklemedim. Çünkü kuklalarda benzer kod blokları kullandığım için kopyasını çıkararak gerekli değişikleri yaptım ve projeyi bu şekilde tamamladım.

Projenin kod kısımlarını aşağıdaki basamakları izleyerek yapabilirsiniz.

Animasyonun nasıl yapıldığını öğrenmek için isterseniz videoyu da izleyebilirsiniz.

 

 

Sevgili meslektaşlarım bu dersin günlük planına  Evraklar/Günlük Plan/ 6.Sınıf/2.dönem/ 12.Hafta kısmından ulaşabilirsiniz. Menüye gitmek için tıklayın.

 

Bizi takip edin:
Pin Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir