2. DÖNEM5.SINIF

5. Sınıflar -> 12. Hafta – Hikaye Yazıyorum

Merhabalar! Bu hafta dersimizde iki tane kodlama uygulaması kullanarak hem problem çözme basamaklarını kullanmayı hem de algoritma oluşturmayı pekiştirmeye çalışacağız. Eğlenceli bir ders olacağına inanıyorum.

İlk uygulamamız ” CODY” . Cody çocuklara kodlamanın temeli olan algoritma oluşturma becerisi kazandırmaya yönelik hazırlanmış ücretsiz bir uygulamadır. Amaç  sağ, sol, yukarı, aşağı gibi yer yön komutları ile karakter Cody sandıkları toplayarak kırmızı bayrağa ulaşması sağlamaktır. 3 bölümden oluşmaktadır.

Uygulama online olarak kullanılmaktadır. Cody uygulamasına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

İkinci uygulamamız “HACKERCAN”. Öğrenmek isteyen herkesin Türkçe kod yazarak yazılım geliştirme becerisi kazanması için hazırlanan Türkiye’nin ilk eğitim platformudur.

Hem Türkçe, hem İngilizce olarak kullanılabilen platform öğrencilere algoritma, problem çözme yeteneği ve programlama (gerçek kod yazma) eğitimi vermeyi hedeflemektedir. Platformun bence tek dezavantajı ücretli olması.

Biz dersimizde ücretsiz olarak kullanıma sunulan ilk 10 bölümü kullanacağız.

Hackercan online kullanılan bir uygulamadır. Uygulamaya ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Aşağıdaki videoya da ilk 10 bölümün çözümlerine ulaşabilirsiniz.

NOT: Sevgili meslektaşlarım bu dersin günlük planına  Evraklar/Günlük Plan/ 2.Dönem/5.Sınıf/12.Hafta kısmından ulaşabilirsiniz. Menüye gitmek için tıklayın.

Bizi takip edin:
Pin Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir