2. DÖNEM6. SINIFBTY DERSİ

6. Sınıflar -> 8. Hafta – Programlama

Merhabalar! Bu haftadan itibaren sizlerle birlikte Blok Tabanlı Programlamaya başlayacağız. Biz derslerimize Blok Tabanlı Programlama  aracı olan Scratch uygulamasını kullanarak uygulamalar yapacağız. Bildiğiniz gibi bu hafta sınav haftamız. Bu yüzden konu sonunda sizi sınava hazırlanabileceğiniz bir konuya götüren link göreceksiniz. Linke tıklayarak sınava hazırlık yapabilirsiniz. 

Scratch uygulamasına geçmeden önce sizlerle “Blok Tabanlı Programlama Ne Demektir?” onun üzerinde duralım. Bu sorunun cevabı için aşağıdaki videomuzu izleyebilirsiniz.

BLOK KODLAMA NEDİR?

BLOK KODLAMA

Artık Scratch konusuna giriş yapabiliriz. İlk olarak ” Scratch Nedir? ” , ” Ne İşe Yarar?” , ” Nasıl Kullanabiliriz” gibi sorulara cevap vermek ile başlayalım. Bunun için aşağıdaki sunuyu inceleyebilirsiniz. Sunu indirmek için TIKLAYINIZ.

Scratch uygulamasına nasıl üye olacağını öğrenmek için  hazırladığımız videoyu izleyebilirsiniz.

SCRATCH SİTESİNE NASIL ÜYE OLUNUR?

Not: 2022-2023 eğitim öğretim yılı itibariyle  okullardan  scratch.mit.edu adresine giriş yapılmamaktadır. O yüzden derslerimiz desktop sürümünü kullanacağız. Eğer bilişim sınıfınızda Pardus işletim sistemini kullanıyorsanız  Scratch uygulamasını indirmek için TIKLAYINIZ.

Evet üye olduğumuza göre artık kullanmaya başlayabiliriz uygulamayı. İlk olarak Scratch uygulamasında sıkça duyacağımız terimlerin ne anlama geldiğinden başlayalım.

Dekor ( Sahne ) : Scratch projesindeki arkaplana verilen isimdir. Tiyatro oyunundaki dekor gibi düşünebilirsiniz.

Kukla : Scratch projesinde hareket , konuşma vb… işlevleri yapan nesnelere verilen isimdir. Tiyatro oyunundaki oyuncular gibi düşünebilirsiniz.

Gelelim ekran elemanlarını tanımaya…. Aşağıdaki resmi inceleyerek ekran elemanlarını tanıyabilirsiniz. İsterseniz ekran elemanlarının tanıtıldığı videoyu da izleyebilirsiniz. 

SCRATCH UYGULAMASI EKRAN ELEMANLARI

 

SCRATCH UYGULAMASI GENEL ÖZELLİKLER

Hadi bakalım sınava dahil olan konularımızı tekrar edip çalışma sorularımızı çözelim.  Konuya gitmek için TIKLAYINIZ.

 

 

 

 

 

 

 

 

Sevgili meslektaşlarım bu dersin günlük planına  Evraklar/Günlük Plan/ 6.Sınıf/2.dönem/ 8.Hafta kısmından ulaşabilirsiniz. Menüye gitmek için tıklayın.

Bizi takip edin:
Pin Share

2 thoughts on “6. Sınıflar -> 8. Hafta – Programlama

  • Ayşe

    Meb hattında Scratch yasaklı olduğu için başka bir program kullanmayı düşünüyor musunuz öğretmenim.

    Yanıtla
    • Merhaba hocam, Scratch i bilgisayarlara kurduk. Bu şekilde devam edeceğiz. Ama isterseniz mBlock kullanabilirsiniz. Biz mBlock u Robotik Kodlama da kullandık. Bu yüzden tercih etmedik. Kullanmak isterseniz Robotik Kodlama menümüzde ders içeriği olarak hazırlanmış hali mevcut.

      Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir