2. DÖNEM6. SINIF

6. Sınıflar -> 6. Hafta –Ayıkla Pirincin Taşını

Ayıkla Pirincin Taşını

Merhaba Çocuklar! Bu dersimizde sizlerle algoritmalarla uygulamalar yapmaya devam edeceğiz. Bundan önceki derslerimizde önce algoritma yazmayı , sonra yazdığımız algoritmalardan en kısa ve en hatasız çözüm sunanı bulmayı öğrendik. Bu dersimizde de verilen algoritmalardaki hataları bulup düzeltmeye çalışacağız. Yine eğlenceli alıştırmalarla dolu bir ders bizi bekliyor. 

Günlük yaşantımızda karşılaştığımız olaylarında bir algoritması vardır. Bu algoritmadaki sıraya göre  olaylar gerçekleşir. Mesela doğadaki su döngüsü. Su döngüsünün de bir algoritması vardır. Hadi aşağıdaki resme tıklayarak “Haydi Sırala” alıştırmasına ulaşalım. Su döngüsünde meydana gelen olayları sırasına dikkat ederek resmin parçalarını doğru yerlerine yerleştirelim.

Haydi bir etkinlik daha yapalım. Bu sefer karakterimizi 10×10 karelerden oluşan etkinlik alanında belirlenmiş başlangıç noktasından bitiş noktasına götürmeniz isteniyor. Yine algoritma verilmiş ama hatalı. Bu hatalı algoritmayı doğru sıralı olarak boş bırakılan yere yazmanız isteniyor. Etkinlik sayfasına  ulaşmak için resme tıklaman yeterli. Kolay gelsin 🙂

 

Başka bir alıştırma yapmaya var mısınız? Bu alıştırmamızda 3 tane senaryomuz verilmiş ve bu senaryoya göre algoritmalar oluşturulmuş. Yalnız bu algoritmalar hatalı. Hataları bulup doğru algoritmayı oluşturalım. Alıştırmaya ulaşmak için resimlere tıklamanız yeter .

 

 

 

ÇALIŞMA SAYFASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

 

 

 

Sevgili meslektaşlarım bu dersin günlük planına  Evraklar/Günlük Plan/ 6.Sınıf/2.dönem 6.Hafta kısmından ulaşabilirsiniz. Menüye gitmek için tıklayın.

 

Bizi takip edin:
Pin Share

11 thoughts on “6. Sınıflar -> 6. Hafta –Ayıkla Pirincin Taşını

 • yağmur taşkın

  6/A yağmur taşkın ödevimi yaptım öğretmenim

  Yanıtla
 • İlayda

  İlayda Ergül 6/C 827 ben ödevimi yaptım

  Yanıtla
 • Metehan Yılmaz

  6G Metehan Yılmaz Ödevimi yaptım

  Yanıtla
 • 6/G Azra Aksöyek

  6/G Azra Aksöyek ödevimi yaptım öğretmenim.

  Yanıtla
 • Ayyüce Eylül Özorman

  Ayyüce Eylül Özorman 6/G Ödevimi yaptım öğretmenim

  Yanıtla
 • ceylin yıldız

  ödevimi yaptım öğretmenim 6\G

  Yanıtla
 • Baran Şenpınar 6/G

  Baran Şenpınar 6/G ödevimi yaptım

  Yanıtla
 • Hiranur

  Hiranur Yüce 6/G öğretmenim sadece en üsttekine yapabildim

  Yanıtla
 • IrmakFiliz

  Irmak filiz 6G ödevimi yaptım

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir