2. DÖNEM6. SINIFBTY DERSİ

6. Sınıflar -> 5. Hafta –Farklı Yollardan Aynı Çözüme

Farklı Yollardan Aynı Çözüme

Merhaba Çocuklar! Bu dersimizde sizlerle problemlerimizin çözümünde kullandığımız algoritmaları inceleyip , en kısa yoldan çözüme ulaşanları bulmaya çalışacağız.

Günlük yaşantımızda karşılaştığımız bir problemin birbirinden farklı birçok çözümü olabilir. Bu çözümlerden bize en uygun olanı seçeriz. Kodlamada da aynı şey geçerlidir. Bir problemimizi çözen birkaç algoritma olabilir. Bunlardan en kısa çözüme ulaşmamızı sağlayanı seçer ve kodlamamızı ona göre yaparız. Haydi örneklerle konumuzu anlamaya çalışalım.

Aşağıdaki resimde Zafer’i servis aracına ulaştırmaya çalışalım. Bunun için  3 farklı yol bulunmaktadır. Bu 3 yoldan en kısa olanını bulmaya çalışalım.

Başka bir alıştırma yapmaya ne dersin? Bu alıştırmamızda da en kısa yolu bulmaya çalışacağız. Ama bu sefer bizim için 3 farklı yol algoritma şeklinde verilmiş. Algoritmaları inceleyip ve en kısa yolu bulmaya çalışalım. Sunuda bu tarz 3 alıştırma bulunmaktadır. Haydi onları çözelim.

Çalışma kağıdını indirmek için TIKLAYINIZ.

 

 

Sevgili meslektaşlarım bu dersin günlük planına  Evraklar/Günlük Plan/ 6.Sınıf/2.dönem/ 5.Hafta kısmından ulaşabilirsiniz. Menüye gitmek için tıklayın.

 

 

Bizi takip edin:
Pin Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir