2. DÖNEM6. SINIF

6. Sınıflar -> 3. Hafta –Böl,Parçala,Çöz!

Böl, Parçala, Çöz!

Merhaba Çocuklar! Bu haftaki dersimizde sizlerle birlikte problem konusuna bir göz atacağız. Problem değince aklınıza sadece matematikte karşılaştığınız soru çeşidi gelmesin. Aslında hayatımızın her alanında problemlere hep çözümler ararız. Bazı problemlerle o kadar çok karşılaşırız ki düşünmemize bile gerek kalmadan çözüveririz. Mesela karnımızın acıkması ya da evde ekmeğin kalmaması bunlar hayatımızda karşılaşabileceğimiz problemlere örnektir.

Haydi sunuyu inceleyerek konuyu daha iyi kavrayalım.

PROBLEM NEDİR?

Sunuda öğrendiklerimizi pekiştirmek için aşağıdaki etkinliği yapalım.

PROBLEM ÇEŞİTLERİ

5.sınıfda sizlerle problem çözme stratejilerini öğrenmiştik. Bu bilgilerimizi hatırlamak için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Bir problemi çözmek ya da belirli bir amaca ulaşmak, bir işi gerçekleştirmek için tasarladığımız yola algoritma denir. Algoritma yardımıyla bir işi adım adım gerçekleştirebiliriz. Aslında algoritmalar yaşamımızın bir parçasıdır. Pek çok işimizi farkında olalım ya da olmayalım algoritma yardımıyla yaparız. Bu işlerin tümünde, algoritmalardaki gibi belirli bir sıra bulunur.

Haydi bu kavramları daha iyi anlamak için bir alıştırma yapalım.

Çalışma kağıdını indirmek için TIKLAYINIZ.

 

 

Sevgili meslektaşlarım bu dersin günlük planına  Evraklar/Günlük Plan/ 6.Sınıf/2.dönem 3.Hafta kısmından ulaşabilirsiniz. Menüye gitmek için tıklayın.

 

 

Bizi takip edin:
Pin Share

4 thoughts on “6. Sınıflar -> 3. Hafta –Böl,Parçala,Çöz!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir