2. DÖNEM6. SINIF

6. Sınıflar -> 1. Hafta –Haydi Veri Toplamaya!

Haydi Veri Toplamaya!

Merhaba! 2. dönem ilk dersimize hoş geldiniz . Bu dönem sizlerle birlikte kodlama konusuyla ilgili birçok bilgi öğreneceğiz. İlk olarak geçen sene de biraz değindiğimiz problem , veri , değişken , algoritma ve akış şeması gibi kodlamanın ana unsurlarından bahsederek kodlamaya giriş yapacağız. Arkasından Scratch blok kodlama aracıyla işlemler yapacağız.

Haydi ilk konumuz olan veri kavramıyla kodlama konusuna giriş yapalım. Veri konusuna başlamadan önce matematik ile bilgisayar arasında ne gibi bir ilişki var gelin onu öğrenelim. Aşağıdaki videoyu dikkatle izleyelim!

Videoda öğrendiklerimizi bir alıştırma yaparak pekiştirelim.

BİLİM İNSANLARI

İzlediğimiz video içeriğinden de anlayabileceğiniz gibi bilgisayarın temellerini matematik oluşturmaktadır. Peki bilgisayar nasıl bir dil konuşmaktadır. Haydi o zaman aşağıdaki animasyonu izleyelim ve bilgisayar dili öğrenelim 🙂

Animasyonda da dendiği gibi bilgisayar bilimin temelini sayılar oluşturur. Bilgisayarda yapılan her işlem önce matematiksel değerlere dönüştürülür ve sonra işlemleri yapılır. Biz kullanıcılar bu matematiksel değerleri görmeyiz. İşte bu dönüşümü sağlayan kodlar Unicode ve ASCII kodlarıdır.

Bilgisayarda işlemler yapabilmemiz için veri girişi yapılması gerekir. Peki veri nedir? Bu sorunun cevabını bulmak için aşağıdaki videoyu izleyiniz.

 

Veri türlerini videomuzda ayrıntılı olarak gördük. Aşağıdaki afişi inceleyerek tekrar edebilirsiniz.

Haydi öğrendiğimiz bilgileri bir tekrar edelim. Bunun için aşağıdaki etkinlikleri yapabilirsiniz.

VERİ TİPLERİ

 

VERİ TİPLERİ EŞLEŞTİRME

VERİ TİPLERİ YAPBOZU

Çalışmayı hazırlayan Hasan Karadağ hocamıza teşekkürler.

                              Çalışma Sayfasını indirmek için TIKLAYINIZ.

 

Sevgili meslektaşlarım bu dersin günlük planına  Evraklar/Günlük Plan/ 6.Sınıf/2.dönem 1.Hafta kısmından ulaşabilirsiniz. Menüye gitmek için tıklayın.

 

Bizi takip edin:
Pin Share

8 thoughts on “6. Sınıflar -> 1. Hafta –Haydi Veri Toplamaya!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir