1. DÖNEM6. SINIFBTY DERSİ

6. Sınıflar -> 14. Hafta –Sayılarla Oynuyorum (Formüller-Excel)

Sayılarla Oynuyorum (Formüller-Excel)

Merhabalar! Geçen dersimizde sizlerle Excel kullanarak nasıl tablolarımızı nasıl oluşturabileceğimizi ve biçimlendirebileceğimizi öğrendik. Bu haftada tablolarımıza giriş yaptığımız verileri kullanarak işlemler yapmayı öğreneceğiz. Geçen haftada da bahsettiğim gibi verilerle mantıksal ve matematiksel işlemler yapabiliriz. Bu işlemleri yaparken formüller yazmamız gerekir. Formül yazarken dikkat etmemiz gereken bazı noktalar var. Eğer bunlara dikkat etmezsek işlemlerimiz hatalı olabilir ya da Excel verdiğimiz komutları anlamayabilir. Peki  nelere dikkat etmemiz lazım ?

 

 

Artık işlemler yapmaya başlayabiliriz. Çok sık kullanacağınız matematiksel işlemlerle konuya başlamak istiyorum. Formülleri incelediğinizde yapılan işlemlerin değiştiğini ama formül yazımında hep aynı kuralların geçerli olduğunu göreceksiniz. Haydi aşağıdaki sunuyu inceleyelim ve örnek formül yazılımlarını öğrenelim!

Formüllerin nasıl yazıldığını aşağıdaki videoyu izleyerek öğrenebilirsiniz.

 

ÖDEV :  Ali’nin annesi marketten 10 yumurta , 3 ekmek , 2 kilo un , 8 tane çikolata , 5 kilo portakal almasını istemiş. Ali’ye 200 lira para vermiş. Ali markete gitmiş 1 yumurtanın 2 lira , 1 ekmeğin 3 lira , 1 kilo unun 5 lira , bir çikolatanın 3 lira 1 kilo portakalın 8 lira olduğunu görmüş. Annesinin istediklerini alıp eve gelmiş. Annesi ondan bu alışveriş ile ilgili aşağıdaki gibi bir tablo hazırlamasını, tabloya gereken verileri girmesini ve işlemleri formül yazarak yapmasını istemiş.  

Yukarıdaki tablonun aynısını E-tablolar Uygulamasında çizin ve renklendirin.

Sorudaki verilere göre tabloya verileri girin.

Toplam Fiyat sütununu her ürün için hesaplayın.

Toplam satırını Toplam Fiyatlarını toplayarak hesaplayın.

Annesinin verdiği paradan toplam satırını çıkararak Kalan Para satırını hesaplayın.

Hesaplamaları yaparken formül yazın. Gerekli yerlerde tekrar formül yazmak yerine formülleri çoğaltarak yapınız.

 

 

NOT: Sevgili meslektaşlarım bu dersin günlük planına  Evraklar/Günlük Plan/ 6.Sınıf/14.Hafta kısmından ulaşabilirsiniz. Menüye gitmek için tıklayın.

Bizi takip edin:
Pin Share

37 thoughts on “6. Sınıflar -> 14. Hafta –Sayılarla Oynuyorum (Formüller-Excel)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir