1. DÖNEM5.SINIF

5. Sınıflar -> 13. Hafta – Kelime İşlemci Programları ( Metin Düzenleme )

Merhabalar! Bu hafta sizlerle yeni bir yazılım öğrenmeye başlayacağız. Konumuzun genel başlığı “Kelime İşlemci Programlar”. Adından da anlayacağınız gibi sizlerle bilgisayarda yazı yazabileceğimiz , yazılarımızı düzenleyip resim , şekil , şema , tablo grafik vb… özellikleri de içinde bulunduran belgeler hazırlayacağımız programları öğreneceğiz.

NOT: Bu konumuza alternatif olarak GOOGLE DOKÜMANLAR için hazırladığımız sayfayı da kullanabilirsiniz. Sayfayı incelemek için tıklayınız.

 

Haydi ilk olarak “Kelime İşlemci Programlar” nelermiş , ne işe yararmış bir video yardımıyla öğrenelim.

Kelime işlemci programları incelediğinizde yapılarının birbirine benzediğini görebilirsiniz. Bu da bizler için bir avantajdır çünkü kelime işlemci programlarından birini öğrendiğiniz zaman diğerlerini kullanmakta zorlanmazsınız. Biz derslerimizde en yaygın kullanılan kelime işlemci programı alan Microsoft Word  uygulamasını kullanacağız. Microsoft Word yazılımı lisanslı yani ücretli bir yazılımdır. Bilgisayarınızda bunun yüklü olması gerekir. Eğer elinizde yoksa ve ücretsiz bir kelime işlemci programı arıyorsanız Google Dokümanlar uygulamasını kullanabilirsiniz. Google Dokümanların nasıl kullanıldığını öğrenmek isterseniz sitemizdeki yazıyı inceleyebilirsiniz. Google Dokümanların nasıl kullanılır öğrenmek için TIKLAYINIZ.

Haydi biz Word programının ekranını tanımak ile işe başlayalım. Bunun için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

WORD EKRANI TANITIMI 

 

Word ekranının elemanlarını tanıdık artık yavaş yavaş işlem yapmaya başlamaya ne dersiniz. Bunun için ilk olarak Giriş Menüsündeki komutları tanımak ile başlayalım. Aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

GİRİŞ MENÜSÜ

Haydi bakalım kendimizi deneyelim. Bakalım anlatılanları anlamış mıyız? Aşağıdaki sunuda verilen işlemleri kendimiz yapmaya çalışalım.

“Daha önceden hazırlanmış bir metnin üzerinde değişiklikler nasıl yapılır?” öğrenmek istiyorsan aşağıdaki videoyu izleyebilirsin.

METİN DÜZENLEME

 

Metin düzenleme ile ilgili bilgilerini pekiştirmek istiyorsan aşağıdaki sunudaki basamakları izleyerek bir alıştırma yapabilirsin. Bu alıştırma için ilk olarak “En İyi Ben Olmalıyım” isimli dosyayı indirmen gerekiyor. Sonra sunuda verilen işlemleri sırası ile yapmalısın. Dosyayı indirmek için TIKLAYINIZ.

 

NOT: Sevgili meslektaşlarım bu dersin günlük planına  Evraklar/Günlük Plan/ 5.Sınıf/13.Hafta kısmından ulaşabilirsiniz. Menüye gitmek için tıklayın.

 

Bizi takip edin:
Pin Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir