1. DÖNEM5.SINIF

5. Sınıflar -> 11.Hafta – Görsel İşleme Programları-1

Merhaba çocuklar! Yeni bir üniteye başlıyoruz. Ünitemizin adı  “Ürün Oluşturma” . Adından da anlayacağınız gibi artık konularımız daha çok uygulamaya dayalı olacak. Bilgisayar kullanarak ürünler oluşturacağımız bir ünitedeyiz. Bu ünitenin ilk konusunda sizlerle biraz resimler ile uğraşacağız. Bunun için kullanacağımız yazılım Windows işletim sistemiyle gelen ve her bilgisayarda olan Paint programı olacak. Resimlerle ilgili işlemler yapmaktan hoşlanan ve bu konu ilgi alanına giren öğrencilerimiz için ekstra başka görsel yazılımların kullanımını youtube kanalımıza yükleyeceğiz. İlgilenenler youtube kanalımızdan o videolara ulaşabilir.

Hadi hep beraber yeni ünitemize giriş yapalım. Bunun için ilk olarak bu konuda sıkça kullanacağımız bazı kavramlar var. Onların ne demek olduğunu öğrenmek ile işe başlayalım. Bunun için kısa bir video hazırladık. Hadi onu izleyelim.

Görsel İşleme Programları Nedir?

Paint programını tanıyalım ve ondan sonrada kısa kısa projeler yapalım. Paint programının kullanımını öğrenmek için Burcu  öğretmeninizin sizin için hazırladığı anlatım videosunu izleyebilirsiniz.

Eğer yazılı olarak Paint programıyla ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşmak isterseniz sitemizdeki Paint anlatım sayfasını inceleyebilirsiniz. Sayfaya ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Paint Programı Nedir ? Nasıl Kullanılır?

Paint Kullanım videomuzu izlediğinize göre artık siz de kendinizi deneyebilirsiniz.

Videoda anlatımı yapılan ev çizimini bir de siz deneyin. Paint uygulamasını açın ve bir ev çizerek renklendirin. Haydi kolay gelsin 🙂 

Paint uygulamasında çizim nasıl yapılır öğrendik. Şimdiki çalışmamız da beraber bir kedi çizimi yapacağız. Böylelikle Paint programındaki araçları da etkili kullanacağız. Ayrıca Kopyalama işlemini de pekiştireceğiz.

Bir Şeklin Kopyasını Oluşturmak : Resim çizerken bazı çizimlerin aynısını kullanmak isteyebiliriz. Kopyasını oluşturarak bu işi yapabiliriz. Kopyası oluşturulurken aşağıdaki basamaklar izlenir.

 1. Kopyalanacak şekil seçilmelidir. Bunun için   simgesine tıklanır.
 1. Kopyası alınacak şekil seçilir.
 1.  kopyala simgesine tıklanır.
 1. yapıştır simgesine tıklanır.
 1. Ekranın sol köşesinde şeklin kopyasının oluştuğu görülür.

Bir Şekli İstediğimiz Yere Taşımak: Bir şekli kağıtta başka bir yere taşımak için ;

 1. Taşınacak şekil seçilmelidir. Bunun için simgesine tıklanır.
 1. Taşınacak şekil seçilir.
 2. Şeklin üzerine gelindiğinde 4 tarafı oklu bir şekil çıkar.
 3. Farenin sol tuşuna basılı tutularak istediğimiz yere taşınır.

Bir Şekli Döndürmek : Bir şekli döndürmek istiyorsanız ;

 1. Döndürülecek şekil seçilmelidir. Bunun için simgesine tıklanır.
 2. Döndürülecek şekil seçilir.
 3. simgesine tıklanır.
 4. Açılan listeden hangi yöne döndürmek istiyorsak o seçilir.
 5. Şekil dönmüş olur.

Kedi Çizimi

Şimdi sıra sen de. Video anlatımında öğrendiklerimizi kullanarak siz de bir kedi çizin. Eminim bizden daha güzel çizeceksindir. Kolay gelsin 🙂

 

NOT: Sevgili meslektaşlarım bu dersin günlük planına  Evraklar/Günlük Plan/ 5.Sınıf/11.Hafta kısmından ulaşabilirsiniz. Menüye gitmek için tıklayın.

 

 

Bizi takip edin:
Pin Share

One thought on “5. Sınıflar -> 11.Hafta – Görsel İşleme Programları-1

 • alexsandır

  teşekkürler, emeğinize sağlık

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir