1. DÖNEM5.SINIF

5. Sınıflar -> 4. Hafta – Dosya Yönetimi

Dosya Yönetimi

Merhaba herkese ! Geçen hafta sizlerle bilgisayarın bölümlerini öğrenmiş ve klavye tuşlarının görevlerine şöyle bir göz atmıştık. Bu haftaki konumuz ise bilgisayarın hafıza birimleri ve dosya kavramı. Bu konuları da işleyince dersimizin  Bilişim Teknolojileri ünitesini tamamlamış olacağız.

Haydi “hafıza birimleri” konusuyla dersimize başlayalım. Günlük yaşantımızda bir sürü ölçü birimi kullanırız. Mesela kilogram , litre , metre gibi. İşte hafıza birimleri de bilgisayarının ölçü birimleri. Bilgisayardaki verilerin ne kadar yer kapladığını bu birimler ile ifade ederiz. İsterseniz videomuzu izleyerek daha çok bilgi edinebilirsiniz.

 

 

Hadi biraz etkinlik yaparak konumuzu pekiştirelim.

 

Evet bu haftaki ikinci konumuz ise  dosya yönetimi. Bu konu da dosya ve klasör kavramlarını öğreneceğiz. İsterseniz konuya sunuyu inceleyerek başlayalım.

 

 

Evet klasör oluşturup silmeyi sunumuz da anlattık bakalım ne kadar anlamışsınız. Bir etkinlik yaparak kendimizi deneyelim. Sonra da dosya türleriyle ilgili alıştırmamızı yaparak konumuzu tamamlayalım.

Dosyalarımı Yönetiyorum Etkinliği

Dosya Türlerini Eşleştirme Etkinliği

Dosya Yönetimi Çalışma Kağıdını .pdf olarak indirmek için tıklayınız.

NOT: Sevgili meslektaşlarım bu dersin günlük planına  Evraklar/Günlük Plan/5. Sınıflar/ 4.Hafta kısmından ulaşabilirsiniz. Menüye gitmek için tıklayın.

Bizi takip edin:
Pin Share

19 thoughts on “5. Sınıflar -> 4. Hafta – Dosya Yönetimi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir