2. DÖNEM6. SINIFBTY DERSİ

6. Sınıflar -> 8. Hafta – Scratch İle Tanışıyorum

Scratch ile Tanışıyorum

Merhabalar! Bu haftadan itibaren sizlerle birlikte Blok Tabanlı Programlama aracı olan Scratch uygulamasını kullanarak uygulamalar yapmaya başlayacağız.

BilişimNotlari olarak Scratch uygulamasını anlatırken sizlerle her hafta işleyeceğimiz kod bloklarının tanıtımlarını yaptıktan sonra o kod bloklarını kullanarak projeler yapacağız.

Bu anlatımları videolarımızla desteklediğimiz gibi bir de her hafta “Scratch Bülteni” şeklinde hazırlayacağız ve sayfamızda yayınlayacağız. Scratch Bültenlerimizin hepsine ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

Scratch uygulamasına geçmeden önce sizlerle “Blok Tabanlı Programlama Ne Demektir?” onun üzerinde duralım. Bu sorunun cevabı için aşağıdaki videomuzu izleyebilirsiniz.

BLOK KODLAMA NEDİR?

BLOK KODLAMA

Artık Scratch konusuna giriş yapabiliriz. İlk olarak ” Scratch Nedir? ” , ” Ne İşe Yarar?” , ” Nasıl Kullanabiliriz” gibi sorulara cevap vermek ile başlayalım. Bunun için aşağıdaki sunuyu inceleyebilirsiniz. Sunu indirmek için TIKLAYINIZ.

Scratch uygulamasına nasıl üye olacağını öğrenmek için  hazırladığımız videoyu izleyebilirsiniz.

SCRATCH SİTESİNE NASIL ÜYE OLUNUR?

Not: 2022-2023 eğitim öğretim yılı itibariyle  okullardan  scratch.mit.edu adresine giriş yapılmamaktadır. O yüzden derslerimiz desktop sürümünü kullanacağız. Eğer bilişim sınıfınızda Pardus işletim sistemini kullanıyorsanız  Scratch uygulamasını indirmek için TIKLAYINIZ.

Evet üye olduğumuza göre artık kullanmaya başlayabiliriz uygulamayı. İlk olarak Scratch uygulamasında sıkça duyacağımız terimlerin ne anlama geldiğinden başlayalım.

Dekor ( Sahne ) : Scratch projesindeki arkaplana verilen isimdir. Tiyatro oyunundaki dekor gibi düşünebilirsiniz.

Kukla : Scratch projesinde hareket , konuşma vb… işlevleri yapan nesnelere verilen isimdir. Tiyatro oyunundaki oyuncular gibi düşünebilirsiniz.

Gelelim ekran elemanlarını tanımaya…. Aşağıdaki resmi inceleyerek ekran elemanlarını tanıyabilirsiniz. İsterseniz ekran elemanlarının tanıtıldığı videoyu da izleyebilirsiniz. 

SCRATCH UYGULAMASI EKRAN ELEMANLARI

 

SCRATCH UYGULAMASI GENEL ÖZELLİKLER

Scratch uygulamasını tanıdığımıza göre artık ilk kodlarımızı yazmaya başlayabiliriz. Bu hafta öğreneceğimiz komutlar şunlar ;

 

 

SCRATCH UYGULAMASI HAFTANIN KODLARI 

SCRATCH KODLARI

Haydi bu öğrendiğimiz komutları kullanarak aşağıdaki animasyonu oluşturalım. Sihir yapmaya hazır mısınız?

Animasyonu göremiyorsanız bilgisayarınıza indirip Scratch uygulamasında açmak için TIKLAYINIZ.

Animasyonu oluştururken izleyeceğiniz basamaklar aşağıdaki gibidir.

Animasyonun nasıl yapıldığını öğrenmek için isterseniz videoyu da izleyebilirsiniz.

 

Bu haftaki Scratch konularını içeren Scratch Bültenimizi pdf şeklinde indirmek için TIKLAYINIZ.

 

Sevgili meslektaşlarım bu dersin günlük planına  Evraklar/Günlük Plan/ 6.Sınıf/2.dönem/ 8.Hafta kısmından ulaşabilirsiniz. Menüye gitmek için tıklayın.

 

Bizi takip edin:
Pin Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir